Головне управління ДПС
у Тернопільській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Про застосування РРО та/або ПРРО розповіли під час «гарячої лінії» у Кременці

, опубліковано 16 листопада 2022 о 15:54

З метою підвищення податкової культури громадян та роз’яснення окремих положень законодавства начальником Кременецької ДПІ Головного управління ДПС у Тернопільській області Ярославом Міщуком проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», на якому обговорювалися питання платників податків на тему «Застосування РРО та/або ПРРО інші актуальні питання».

1. Чи скасували для фізичних осіб підприємців необхідність застосування РРО на період дії воєнного стану?

Відповідь: Відповідно до діючого законодавства суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції, зобов’язані  їх проводити на повну суму покупки (надання послуги) через РРО. Не зобов’язані застосовувати РРО суб’єкти господарювання, які отримають кошти виключно на поточний рахунок за реквізитами (IBAN) та платники єдиного податку першої групи.

2. Які зміни внесено до нормативно-правових актів з питань застосування РРО/ПРРО?

Відповідь: У Порядку реєстрації та застосування РРО, що застосовуються для реєстрації у розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженому наказом Міністерства фінансів України, від 14.06.2016 №547, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за №918/29048, оновлено перелік обставин, що передбачають проведення операцій «службова видача»та «службове внесення», які не є фіскальними, на РРО, а саме:

-                     внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків, якщо такі внесення чи видача не пов’язані з проведенням розрахункових операцій;

-                     реєстрація суми готівки, яка зберігається у місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту (службове внесення);

-                     реєстрація суми готівки, яка вилучається з місця проведення розрахунків та/або видається держателям електронних платіжних засобів (службова видача).

Зазначені операції уніфіковані та застосовуються тотожно як користувачами «традиційних» РРО, так і програмних.

Також уточнено строки зберігання та обов’язок платника надати до перевірки, під час її проведення актів «Про видачу коштів» та «Скасування помилково проведених через РРО сум розрахунків».

3. Який розмір штрафної санкції у випадку проведення розрахункових операцій без використання режиму програмування підакцизного товару?

Відповідь: Відповідно до п.7 ст.17 Закону України від 06.07.1995 №265 «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі проведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО без використання режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару застосовується фінансова санкція у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 5100 гривень.

4. QR-код у фіскальному касовому чеку – обов’язково чи ні?

Відповідь: Згідно з п.2 ст.3 Закону України від 06.07.1995 р. №265/95 ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та п.2 розд.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №13 та від 08.06.2021 №329, фіскальний касовий чек на товари (послуги) має містити реквізити, зокрема, QR-код, який містить у собі код автентифікації повідомлення (МАС) цього чеку, дату і час здійснення розрахункової операції, фіскальний номер касового чека/фіскальний номер електронного касового чека, суму розрахункової операції, фіскальний номер РРО, фіскальний номер програмного РРО (рядок 26).

Згідно з приміткою 8 до форми №ФКЧ-1 «Фіскальний касовий чек на товари (послуги)», наведений у додатку 1 до Положення №13, QR-код зазначається у разі наявності. При цьому, п.3 Наказу №306, який набрав чинності 01.08.2020 визначено, що до 01 серпня 2021 року вимоги до форми і змісту розрахункових документів в частині, зокрема, відображення QR-коду не поширюються на розрахункові документи, що створюються РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких до дня набрання чинності Наказом №306. включені до Державного реєстру РРО та які не перебували на обліку в контролюючих органах.

До 01 серпня 2021 року РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру РРО та які не перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності Наказу №306, за наявності технічних можливостей мають бути доопрацьовані їх виробниками (постачальниками) відповідно до ст.12 Закону №265 з метою забезпечення можливості виконання всіх вимог до форми і змісту розрахункових документів, відповідно до Наказу №306.

Враховуючи викладене, QR-код у фіскальному касовому чеку зазначається у разі наявності в РРО відповідного програмного забезпечення.