Головне управління ДПС
у Тернопільській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

В Теребовлянській ДПІ провели «гарячу лінію» щодо декларування доходів громадян

, опубліковано 28 квітня 2021 о 12:31

Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Кампанія декларування доходів громадян – 2021» відбувся у Теребовлянській ДПІ Головного управління ДПС у Тернопільській області. На запитання платників відповідала Оксана Новицька – головний державний ревізор-інспектор Тернопільського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок Головного управління ДПС у Тернопільській області.

Надаємо увазі читачів підбірку найцікавіших запитань-відповідей на дану тематику.

Питання: Як скористатися правом на податкову знижку за іпотечним кредитуванням і чи може кожен з членів подружжя скористатися таким правом, якщо об’єкт іпотеки знаходиться у спільній власності?

Оксана Новицька: Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного податкового року фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, зокрема, частину суми процентів, сплачених ним за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до ст. 175 Податкового кодексу.

Таке право на податкову знижку виникає в разі, якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема, згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

Оригінали таких документів не надсилаються податковому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого ПКУ (п. 166.2.2 ст. 166 ПКУ).

Кредитні договори платника податку, який бажає нарахувати податкову знижку на частину суми процентів, сплачених ним за користування іпотечним житловим кредитом, повинні відповідати, зокрема, таким умовам:

- у кредитному договорі зазначено, що ціллю його надання є придбання (будівництво) житла, яке приймається кредитором у заставу;

- до кредитного договору в обов’язковому порядку має бути укладений договір іпотеки (застави) нерухомого майна, що придбавається чи будується, який є невід’ємним доповненням до такого кредитного договору;

- договір іпотеки (застави) обов’язково має бути нотаріально посвідченим.

Платник податку-резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року.

Тобто, право включити до складу податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом має той член подружжя, який є позичальником такого кредиту.

Питання: Чи може скористатися правом на податкову знижку особа , яка має статус фізичної особи-підприємця, але також є найманою  особою та отримує дохід у формі заробітної плати?

Оксана Новицька: Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподаткованого доходу,одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.

Заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 ПКУ.

Враховуючи викладене, право на податкову знижку має фізична особа – підприємець, яка є найманою особою, виключно до доходів, одержаних протягом року у вигляді заробітної плати.

Питання: Я маю статус нерезидента. Як буде оподатковуватися продаж мною нерухомості у 2020?

Оксана Новицька: Дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується згідно із цією статтею в порядку, встановленому для резидентів, за ставками, визначеними в п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України (18%). Також такий дохід оподатковується військовим збором у розмірі 1,5%.

Фізична особа зобов’язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації.

Дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, які перебувають у його власності менше трьох років, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується за ставками 18%.

Якщо об’єкт нерухомості, зазначений у п.172.1 ст.172 Податкового кодексу, перебуває у його власності більше трьох років, то дохід від продажу такої нерухомості не оподатковується.

Отже, окрім ставки податку за якою буде оподатковуватися дохід від продажу нерухомості, вам слід звернути увагу на термін, протягом якого така нерухомість перебувала у вашій власності.

Питання: Як розрахувати суму процентів, сплачених платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, яку платник вправі включити до податкової знижки?

Оксана Новицька Якщо будинок (квартира, кімната) купується за рахунок іпотечного житлового кредиту, частина суми процентів, що включається до податкової знижки платника податку - позичальника іпотечного житлового кредиту, дорівнює добутку суми процентів, фактично сплачених платником податку протягом звітного податкового року в рахунок його погашення, і коефіцієнта, що враховує мінімальну площу житла для визначення податкової знижки, розрахованого за такою формулою, а саме: коефіцієнт дорівнює добутку між мінімальною загальною площею житла, що дорівнює 100 м2 та фактичної загальної площа житла, що будується (придбавається) платником податку за рахунок іпотечного кредиту.

У разі, якщо цей коефіцієнт більший ніж одиниця, до податкової знижки включається сума фактично сплачених процентів за іпотечним кредитом без застосування такого коефіцієнта, тобто якщо житло, придбане за рахунок іпотечного житлового кредиту не перевищує 100 кв м, то платник податку має право включити до податкової знижки суму всіх сплачених процентів.

Питання: Чи декларується дохід, отриманий від обробітку земельної ділянки, наданої для ведення особистого селянського господарства?

Оксана Новицька Якщо розмір земельної ділянки, наданої для ведення особистого селянського господарства та/або земельної частки (пая) виділені на місцевості, що перевищує2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.

Тобто, платнику податків необхідно самостійно визначити свої податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору та подати до Державної податкової інспекції за місцем реєстрації Податкову декларацію за звітний період. Ставка податку становить 18 відсотків, а збору – 1,5 відсотка.

Податкова декларація за період, що дорівнює календарному року, для платників податку на доходи з фізичних осіб подається до 1 травня року наступним за звітним.