Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Податки та військова служба: відбулася гаряча лінія для мобілізованих ФОП

, опубліковано 17 липня 2025 о 15:09

Нещодавно в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області відбулася гаряча лінія, присвячена новим податковим нормам для мобілізованих фізичних осіб-підприємців. Питання звільнення від сплати податків під час проходження військової служби викликало значний інтерес з боку платників. На звернення громадян відповідала заступниця начальника Марія Мельник.

Приводом для консультацій стали зміни до Податкового кодексу України, закріплені Законом України від 18 червня 2025 року № 4505-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, шляхом укладання договорів керованого доступу», який набрав чинності в червні цього року. Згідно з ним, самозайняті особи, які були мобілізовані або підписали контракт на проходження військової служби, звільняються на час служби від обов’язку сплачувати податок на доходи фізичних осіб, єдиний податок, військовий збір, а також ЄСВ – за умови відсутності найманих працівників. Це стало важливою новиною для тих, хто, захищаючи державу, вимушено залишив свою підприємницьку діяльність.

Особливу увагу під час «гарячої лінії» приділили питанню автоматичного застосування звільнення. Податківиця роз’яснила, що інформація про мобілізацію, контракт або демобілізацію, якщо вона вже наявна в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів є підставою для автоматичного звільнення без необхідності подання будь-яких заяв. Звільнення починає діяти з першого числа місяця мобілізації або укладення контракту, але не раніше 24 лютого 2022 року.

Однак, якщо у реєстрі таких даних немає, підприємець має право подати заяву самостійно, додавши до неї копії відповідних підтверджуючих документів. Це стосується, зокрема, наказу про мобілізацію, контракту, довідки з військкомату. Також прозвучало багато запитань про те, що робити у випадках, коли вже були нараховані авансові платежі або штрафні санкції. Як було зазначено, у таких випадках суми підлягають анулюванню. Якщо ж ФОП було виключено з реєстру платників єдиного податку через несплату податків під час служби – його статус буде відновлено автоматично.

Обговорювали і ситуації, коли ФОП має працівників. У такому разі підприємець має право уповноважити іншу особу здійснювати виплати заробітної плати, а сам може сплатити ЄСВ, ПДФО та військовий збір після демобілізації без штрафних санкцій. Передбачено чіткі строки для подання звітності (150 днів) та сплати внесків (180 днів) після повернення зі служби.

«Гаряча лінія» також стала майданчиком для консультацій родичів військовослужбовців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність або є членами фермерських господарств. Усі вони, відповідно до закону, мають право скористатися аналогічними пільгами за умови, що не підлягають страхуванню на інших підставах.

У податковій службі області наголосили, що з метою підтримки мобілізованих захисників у кожному територіальному органі ДПС створені спеціальні робочі групи. Вони надають необхідні консультації й допомогу у вирішенні питань, пов’язаних з податковими пільгами. Доступні також гарячі телефонні лінії, через які можна отримати індивідуальні роз’яснення, не виходячи з дому(https://tr.tax.gov.ua/anonsi-ark/38712.html ).

Проведення таких заходів засвідчує послідовну позицію держави – забезпечити належну податкову підтримку тим, хто боронить Україну. Це не лише питання закону, а й морального обов’язку – захистити бізнес тих, хто захищає нас.