Головне управління ДПС
у Тернопільській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Для декларування прихованих активів – обмаль часу

, опубліковано 11 серпня 2022 о 11:25

Варто нагадати, що в Україні з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року триває кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування.

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок декларування активів, розміщених як в Україні, так і за її межами, якщо ці активи було отримано за рахунок доходів, з яких не сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори протягом будь-якого з податкових періодів до 1 січня 2021 року.

Це унікальна можливість для громадян добровільно легалізувати свої статки, сплативши збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування із вартості належних фізичним особам активів.

Одноразове добровільне декларування є абсолютно добровільним способом легалізувати активи, які були приховані від оподаткування.

На чимало запитань цієї тематики нещодавно відповів додзвонювачам начальник Головного управління ДПС у Тернопільській області Михайло Яцина під час сеансу «гаряча лінія».

Запитання: Хто із співвласників є декларантом об’єкта житлової нерухомості, який належить декільком фізичним особам на праві спільної сумісної власності без поділу на частки, а загальна площа такого об’єкта перевищує площу активів, що не декларуються?

Відповідь: Кожен із співвласників має право на декларування своєї частини об’єкта житлового нерухомого майна, придбаного за рахунок доходів, з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори, з урахуванням норм Цивільного кодексу України.

Запитання: Чи можна декларувати кошти в іноземній валюті?

Відповідь: Ні, відповідно до п. 5 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України об’єктами декларування не можуть бути кошти в національній та іноземній валютах, які на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації перебувають у готівковій формі.

Запитання: Питання щодо декларування валютних цінностей. Чи треба ще додатково підтверджувати вартість таких цінностей?

Відповідь: Нагадаю, що для валютних цінностей базою для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування є грошова вартість відповідного об’єкта декларування або номінальна вартість грошової вимоги, у тому числі за позиками, наданими третім особам.

Так, декларант зобов’язаний документально підтвердити грошову вартість таких об’єктів для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування шляхом додання до одноразової (спеціальної) добровільної декларації засвідчених належним чином копій документів, що підтверджують вартість об’єктів декларування.

Запитання: Чи потрібно подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію, за об’єкти нерухомого майна (будинок), який отримано у спадок від батька?

Відповідь: Якщо об’єкти рухомого або нерухомого майна були отримані у спадок (подарунок) від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення, то подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію платнику податків не потрібно за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації.

Запитання: Чи може подати декларацію на підставі договору доручення інша особа?

Відповідь: Ні, одноразову (спеціальну) добровільну декларацію декларант має подати особисто в електронній формі.

Запитання: На яку адресу декларанта контролюючим органом буде направлено запит щодо надання ним пояснень та підтверджуючих документів?

Відповідь: Одноразова (спеціальна) добровільна декларація – це декларація, в якій відображаються, зокрема, відомості про декларанта, достатні для його ідентифікації (прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або у визначених ПКУ випадках – серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України).

Крім того, формою Декларації передбачено зазначення декларантом своєї податкової адреси (місця проживання).

Отже, запит щодо надання декларантом пояснень або підтверджуючих документів направляється контролюючим органом за адресою, яка зазначена таким декларантом у поданій Декларації. При цьому, інформація про направлення зазначеного запиту буде відображатися також у Електронному кабінеті декларанта.

Запитання: Чи необхідно подавати повторно документи, що підтверджують вартість об’єктів декларування, якщо попередньо подана одноразова (спеціальна) добровільна декларація була анульована у зв’язку з поданням декларації з типом «Звітна нова»?

Відповідь: При поданні одноразової (спеціальної) добровільної декларації з типом «Звітна нова» декларантом подаються повторно усі необхідні документи, що підтверджують вартість об’єктів декларування.