Нещодавно у Лановецькій ДПІ ГУ ДПС у Тернопільській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Деклараційна кампанія – 2021». На запитання громадян відповідав начальник Лановецької державної податкової інспекції Володимир Горощук. Пропонуємо до уваги найактуальніші із запитань та відповіді на них.
Питання: Хто зобов’язаний подавати до контролюючих органів податкові декларації про майновий стан і доходи?
Володимир Горощук: Обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає:
- при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, тощо;
- при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відносяться, зокрема, операції з інвестиційними активами;
- при отриманні іноземних доходів;
- в інших випадках передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду тощо.
Разом з тим, слід зазначити, що обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним, і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:
- від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом ПКУ;
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до розділу IV ПКУ не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів був сплачений податок відповідно до розділу IV ПКУ;
- у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.
Питання: За якою ставкою оподатковується дохід отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла та/або мопеда або іншого транспортного засобу?
Володимир Горощук: Згідно із Законом України від 16 січня 2019 року № 466 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» в частині порядку оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна, то слід зазначити , що Законом 466 ( набув чинності з 23.05.2020) додано абзац третій до пункту 173.2 статті 173 Податкового кодексу України, яким передбачається, що дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного(податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла та/або мопеда або іншого транспортного засобу підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 Податкового кодексу України (18 відсотків)
Дохід отриманий від продажу (обміну) протягом звітного року першого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла та/або мопеда не підлягає оподаткуванню, при відчуженні другого об’єкта такого рухомого майна, отриманий дохід підлягає оподаткуванню за ставкою – 5 відсотків , а з 23.05.2020 при відчуженні третього та наступних об’єктів такого рухомого майна – 18 відсотків
Питання: Чи можна подати декларацію про майновий стан і доходи дистанційно?
Володимир Горощук: Громадяни, які отримали електронний цифровий підпис, можуть скористатися послугами електронного сервісу ДПС України «Електронний кабінет» та оперативно, не відвідуючи податкову інспекцію, подати декларацію про майновий стан і доходи. Крім цього, зазначений сервіс допоможе заповнити декларацію без помилок.
Питання: Як оподатковується дохід у разі отримання фізичною особою – орендодавцем доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення або паю іншій фізичній особі – орендарю?
Володимир Горощук: Відповідно до пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України якщо розмір земельної ділянки, наданої для ведення особистого селянського господарства, та/або земельної частки (паю), виділені на місцевості, перевищує 2 гектари, то дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню.
Тобто, платнику податків необхідно самостійно визначити свої податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору та подати до Державної податкової інспекції за місцем реєстрації податкову декларацію за звітний період. Ставка податку становить 18 відсотків, а збору – 1,5 відсотка.
Громадяни, які одноосібно обробляють земельні ділянки (паї), за підсумками звітного року мають до 1 травня 2021 року задекларувати доходи, отримані від реалізації власно вирощеної сільськогосподарської продукції, та до 2 серпня 2021 року сплатити належні суми податку на доходи фізичних осіб (18%) та військового збору (1,5%).
Крім цього, громадяни, які одноосібно обробляють земельні ділянки (паї), можуть зареєструватися фізичною особою – підприємцем (далі - ФОП), Це зумовить сплату єдиного соціального внеску, завдяки чому громадянин може збільшити свій страховий стаж та в майбутньому розраховувати на виплату пенсії.