Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Про кампанію декларування йшлося на «гарячій лінії» у Чорткові

, опубліковано 11 лютого 2021 о 15:14

В Чортківській ДПІ Головного управління ДПС у Тернопільській області відбулася «гаряча лінія» щодо актуальних питань декларування у 2021 році.

На запитання громадян відповідала начальник Чортківського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб Головного управління ДПС у Тернопільській області Оксана Чайківська.

Найцікавіші запитання та відповіді на них надаємо увазі читачів.         

Питання: Чи необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи, якщо отримано у спадщину будинок від батька?

Оксана Чайківська: Не потрібно. Якщо об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого чи другого ступенів споріднення, оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено ПДФО відповідно до п. 174.3 ст. 174 Податкового кодексу.

Питання: Хто може звернутися за податковою знижкою за навчання дитини?

Оксана Чайківська: Відповідно до ст.166 п.166.3 Податкового кодексу України подати декларацію з метою отримання податкової знижки мають право громадяни, які понесли витрати на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення.

Тобто, право на отримання податкової знижки мають платник податку та/або члени сім’ї першого ступеня спорідненості (батьки, чоловік, дружина, діти, у тому числі усиновлені).

Особа, яка хоче отримати виплату, повинна відповідати наступним критеріям:

- мати громадянство України та реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП), крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття РНОКПП та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті;

- не бути приватним підприємцем;

- загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не перевищує суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена на суму страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, а у випадках передбачених законом – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду.

Для отримання податкової знижки на навчання необхідно звернутися до територіального органу ДПС за місцем реєстрації платника податків.

Питання: За якою ставкою оподатковуються доходи, отримані у спадщину від нерезидента?

Оксана Чайківська: Об’єкти спадщини, що успадковуються спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента та об’єкти спадщини, що успадковуються спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків.

Питання: Хто зобов’язаний подати декларацію про майновий стан і доходи при отриманні об’єкта спадщини у 2020 році?

Оксана Чайківська: Фізичні особи, які отримали спадщину, що оподатковується ПДФО за ставкою 5 та 18 відсотків, зобов’язані подати податкову декларацію про майновий стан і доходи, у якій включити суми таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу й визначити податкові зобов’язання з ПДФО та військового збору. 

Зауважу, що граничний термін подання декларації – 30 квітня 2021 року. Податкову декларацію платникам необхідно подавати  до податкового органу за місцем своєї податкової адреси.

Громадяни мають можливість подати декларацію, не відвідуючи податкову інспекцію, скориставшись Електронним кабінетом. У разі подання декларації в електронній формі з використанням електронного підпису необхідно здійснити таке відправлення не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк. При цьому, як і раніше, декларацію можна надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення – не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, і звичайно, подати до контролюючого органу особисто або уповноваженою на це особою.