З 1 січня 2025 року стартувала щорічна кампанія декларування державних службовців – 2024, яка триватиме до 31 березня поточного року включно.
Уповноважений підрозділ ГУ ДПС доводить до відома суб’єктів декларування Головного управління про те, що Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) оновило роз’яснення до кампанії декларування за 2024 рік, врахувавши зміни у законодавстві та зворотний зв’язок декларантів.
Оновлені роз’яснення допоможуть суб’єктам декларування уникнути типових помилок та швидше зорієнтуватися в питаннях, які викликають сумніви.
Що нового в роз’ясненнях?
1. Роз’яснення приведені у відповідність до законодавчих змін, які відбулися з моменту тогорічної кампанії декларування.
2. Додано роз’яснення з актуальних питань, зокрема щодо державної програми підтримки українських виробників «Національний кешбек», грошової допомоги за програмами «Зимова підтримка», «єВідновлення», «єОселя».
3. Роз’яснення доповнено практичними прикладами, а ключові моменти – виділено для привернення уваги.
Наприклад, Державні програми соціальної підтримки стали важливим інструментом допомоги громадянам у різних життєвих ситуаціях. Проте отримання таких виплат має свої особливості, зокрема в частині їх декларування.
У своїх роз’ясненнях НАЗК надає відповіді на найбільш популярні запитання, зокрема:
Чи потрібно декларувати різні види державної допомоги, зокрема програми «єПідтримка», «Національний кешбек», «Зимова підтримка» та «Пакунок малюка».
Державна програма «єПідтримка» була започаткована наприкінці 2021 року з метою підтримки українського бізнесу, який постраждав від пандемії COVID-19. На той момент в межах програми держава надавала українцям, які пройшли повний курс вакцинації, 1000 грн.
Ці кошти можна було витратити тільки на певні товари та послуги, підтримуючи українського виробника. Вони не потребували декларування.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» соціальні виплати, субсидії є доходом лише в разі їх монетизації (виплати у грошовій формі).
Однак, з березня 2022 року програма «єПідтримка» була переорієнтована на допомогу людям, які втратили роботу через повномасштабне вторгнення росіян. Вона передбачає отримання певними категоріями людей 6,5 тис. грн. На відміну від «ковідної тисячі», які надавалися виключно в безготівковій формі, і які неможливо було монетизувати, ці кошти не мають обмежень на використання – їх можна знімати готівкою або переказувати на інші рахунки. Для цілей декларування ці гроші є доходом та потребують відображення в декларації. В Базі знань НАЗК можна ознайомитись з інформацією про те, як правильно задекларувати цей дохід.
Відповідно до роз’яснень НАЗК, кошти, які отримані в рамках Програми «єПідтримка» (допомога українцям, які втратили роботу через війну (6 500 грн)) є доходом і не є доходом «ковідна тисяча» (1 000 грн).
Програма «єПідтримка» була ініційована наприкінці 2021 року для підтримки бізнесу, який найбільше постраждав під час пандемії коронавірусу (постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1272).
На той час програма передбачала можливість отримання українцями, які пройшли повний курс вакцинації від COVID-19, 1000 грн. У разі невикористання (використання не в повному обсязі) протягом чотирьох місяців з дати зарахування допомоги невикористані кошти поверталися до загального фонду державного бюджету.
Соціальні виплати вважаються доходом і відображаються в декларації лише в разі їх монетизації.
Кошти в сумі 1000 грн, отримані в рамках Програми «єПідтримка», надавались виключно в безготівковій формі для придбання певних послуг чи товарів у суб’єктів господарювання (тобто з метою підтримки бізнесу державою), зараховувалися на спеціальний рахунок, не підлягали оподаткуванню, а в разі невикористання (використання не в повному обсязі) протягом визначеного строку поверталися до державного бюджету, отже такі кошти не були доходом для цілей декларування.
З початком повномасштабної війни Програма «єПідтримка» переорієнтована на допомогу українцям, які втратили роботу через війну (до зазначеної вище постанови № 1272 внесено суттєві зміни).
Так, з березня 2022 року Програма «єПідтримка» передбачає можливість отримання деякими категоріями громадян державної допомоги у розмірі 6500 грн.
При цьому, на відміну від «ковідної тисячі», обмеження щодо подальшого використання допомоги у розмірі 6500 грн (зокрема, щодо цільового використання, можливості перерахування на інші поточні рахунки, зняття готівки) не встановлені.
Датою отримання такого доходу є дата зарахування коштів на рахунок отримувача.
Під час внесення інформації про таку допомогу до розділу 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації, звітний період якої повністю або частково припадає на період дії воєнного стану, рекомендується:
· у полі «Вид доходу» обрати позначку «Інше»;
· у полі «Зазначте, який саме» вказати «Допомога єПідтримка»;
· у полі «Джерело (джерела) доходу» обрати позначку «Інша фізична або юридична особа»;
· у полі «Тип особи» обрати позначку «Юридична особа, зареєстрована в Україні»;
· у полі «Код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» обрати позначку «Не відомо»;
· у полі «Найменування юридичної особи» зазначити «Кабінет Міністрів України».
Відомості про банківську установу, у якій відкрито поточний рахунок для зарахування допомоги, підлягають відображенню у розділі 12.1 «Банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у субʼєкта декларування або членів його сімʼї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно» декларації.
Програма Національного кешбеку «Зроблено в Україні» є державною грошовою допомогою для покупців товарів та послуг українського виробництва. Кошти в межах цієї програми зараховуються на спеціальний рахунок, відкритий покупцем в одному з українських банків.
Національний кешбек вважається доходом, і тому його необхідно декларувати відповідно до загальних правил.
«Кешбек «Зроблено в Україні»» (Національний кешбек) є державною грошовою допомогою фізичним особам – покупцям товарів та послуг українського виробництва, яка передбачена Порядком реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні» (далі – Порядок про Національний кешбек), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2024 № 952 (далі – Постанова № 952).
Грошові кошти Національного кешбеку зараховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання «Кешбек "Зроблено в Україні"» (далі – спеціальний рахунок), відкритий фізичною особою-покупцем в одному з уповноважених банків України (п. 16 Порядку про Національний кешбек).
Головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою «Підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги» (у т. ч. щодо коштів відповідно до Порядку про Національний кешбек), та відповідальним виконавцем цієї бюджетної програми є Міністерство економіки України (п. 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги, затвердженого Постановою № 952).
Отже, Національний кешбек є доходом, відомості про який підлягають декларуванню за загальними правилами.
Під час внесення інформації до розділу 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації рекомендується:
· у полі «Вид доходу» обрати позначку «Інше»;
· у полі «Зазначте, який саме» вказати «Національний кешбек»;
· у полі «Джерело (джерела) доходу» обрати позначку «Інша фізична або юридична особа»;
· у полі «Тип особи» обрати позначку «Юридична особа, зареєстрована в Україні»;
· у полі «Код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» зазначити «37508596»;
· у полі «Найменування юридичної особи» обрати «Міністерство економіки України».
Відомості про банківську установу, у якій відкрито спеціальний рахунок, підлягають відображенню у розділі 12.1 «Банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у субʼєкта декларування або членів його сімʼї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно» декларації за загальними правилами.
Розмір одноразової державної грошової допомоги «Зимова підтримка» становить 1 000 грн.
Кошти в межах «Зимової підтримки» зараховуються на спеціальний рахунок, відкритий в одному з уповноважених банківських установ України. Для деяких категорій громадян, визначених у постанові, виплата здійснюється через АТ «Укрпошта».
Оскільки «Зимова підтримка» є доходом, її потрібно задекларувати за загальними правилами.
Одноразова державна грошова допомога «Зимова підтримка» (далі – грошова допомога «Зимова підтримка») передбачена Порядком реалізації експериментального проекту щодо надання одноразової державної грошової допомоги «Зимова підтримка» в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні» (далі – Порядок про Зимову підтримку), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2024 № 952 (далі – Постанова № 952).
Розмір грошової допомоги «Зимова підтримка» – 1 000 грн (абз. 2 п. 8 Порядку про Зимову підтримку»).
Кошти грошової допомоги «Зимова підтримка» зараховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання «Кешбек "Зроблено в Україні"» (далі – спеціальний рахунок), відкритий фізичною особою-покупцем в одному з уповноважених банків України (пп. 4 п. 9, абз. 4 п. 10 Порядку про Зимову підтримку).
Категоріям осіб, визначених у п. 9 Порядку про Зимову підтримку, кошти грошової допомоги «Зимова підтримка» надається через АТ «Укрпошта».
Головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою «Підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги» (у т. ч. щодо коштів відповідно до Порядку про Зимову підтримку), та відповідальним виконавцем цієї бюджетної програми є Міністерство економіки України (п. 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги, затвердженого Постановою № 952).
Отже, грошова допомога «Зимова підтримка» є доходом, відомості про який підлягають декларуванню за загальними правилами.
Під час внесення інформації до розділу 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації рекомендується:
· у полі «Вид доходу» обрати позначку «Інше»;
· у полі «Зазначте, який саме» вказати «Грошова допомога "Зимова підтримка"»;
· у полі «Джерело (джерела) доходу» обрати позначку «Інша фізична або юридична особа»;
· у полі «Тип особи» обрати позначку «Юридична особа, зареєстрована в Україні»;
· у полі «Код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» зазначити «37508596»;
· у полі «Найменування юридичної особи» обрати «Міністерство економіки України».
Відомості про банківську установу, у якій відкрито спеціальний рахунок, підлягають відображенню у розділі 12.1 «Банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у субʼєкта декларування або членів його сімʼї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно» декларації за загальними правилами.
«Пакунок малюка» — це безповоротна адресна допомога для сімей, в яких народилася дитина. Допомога може надаватися як у вигляді пакунка з товарами, так і у вигляді грошової компенсації.
Якщо допомога виплачується грошима, вона вважається доходом і повинна бути зазначена в декларації як соціальна допомога. В Базі знань НАЗК можна отримати інформацію про те, як правильно задекларувати цей дохід.
Відповідно до роз’яснень НАЗК, одноразова натуральна допомога «Пакунок малюка» (Baby-box) є доходом лише у разі отримання грошової компенсації її вартості.
«Пакунок малюка» є безповоротною адресною соціальною допомогою сім’ям, у яких народилася живонароджена дитина, як у натуральній, так і грошовій формі у вигляді компенсації.
Соціальні виплати, субсидії тощо вважаються доходом і відображаються в декларації лише в разі їх монетизації, тобто виплати у грошовій формі.
Грошова компенсація вартості одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка» є доходом у вигляді соціальної допомоги (соціальної виплати), відомості про яку підлягають декларуванню у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації. У полі «Вид доходу» необхідно обрати «Інше» і зазначити «соціальна допомога».
Інші соціальні виплати та субсидії вважаються доходом лише у разі їх монетизації.
До соціальних виплат, що виплачуються у грошовій формі належать, зокрема (але не виключно):
· допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
· допомога при народженні дитини;
· державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям;
· допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
· допомога на дітей одиноким матерям;
· тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
· державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам;
· допомога по безробіттю.
Оновлені матеріали вже доступні в Базі знань НАЗК.
У разі, якщо суб’єкт декларування не знайшов відповіді на питання, яке його цікавить, то для отримання інформації щодо декларування необхідно звернутися до Бази знань НАЗК та навчальної платформи.
Перед тим як зателефонувати на гарячу лінію НАЗК, просимо звернутись до уповноваженого підрозділу ГУ ДПС в установі та бути готовими озвучити її позицію щодо вашого питання.
Подавайте декларації без помилок!