Одним із критеріїв для досягнення мети Антикорупційної програми ДПС на 2023-2025 роки є інформування громадськості про результати роботи уповноважених підрозділів щодо запобігання корупції в ДПС.
Відповідно до тематики Плану навчальних заходів із профілактики корупційних правопорушень в ГУ ДПС у Тернопільській області на 2024 рік (від 12.12.2023 № 290/19-00-14-11), розроблених уповноваженим підрозділом ГУ ДПС (з урахуванням вимог розділу 3 Антикорупційної програми ДПС), а також відповідно до Тематичного плану проведення внутрішніх навчань державних службовців ДПС у системі професійного навчання без відриву від роботи Головного управління ДПС у Тернопільській області на 2023-2024 роки, упродовж 2024 року працівниками сектору з питань запобігання та виявлення корупції ГУ ДПС у Тернопільській області (далі – уповноважений підрозділ ГУ ДПС), у колективах структурних підрозділів ГУ ДПС (ДПІ) організовано та забезпечено проведення 21 навчального заходу з питань додержання діючого антикорупційного законодавства тощо.
Тематика запобігання та боротьби з корупцією в Головному управлінні висвітлювалась під час організації «круглих столів» та конференції із представниками бізнесу та громадськості області.
Проведено 350 заходів з надання методичної та консультаційної допомоги працівникам ГУ ДПС у Тернопільській області (включаючи звільнених працівників упродовж 2024 року), у тому числі з питань заповнення декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, дотримання та врегулювання конфлікту інтересів, Правил етичної поведінки, дотримання вимог фінансового контролю, тощо.
Від службових осіб ГУ ДПС працівниками уповноваженого підрозділу ГУ ДПС здійснено облік 185 повідомлень про наявність конфлікту інтересів, відповідно до чого проведено законодавчо визначені заходи щодо його врегулювання шляхом:
- усунення від виконання завдань, вчинення дій, прийняття рішень чи участі в його прийнятті (ст. 30 Закону України «Про запобігання корупції») – 110 розпорядчих документів;
- здійснення повноважень під зовнішнім контролем (ст. 33 Закону України «Про запобігання корупції») – 375 розпорядчих документів.
За результатами вжиття контрольно-перевірочних заходів встановлено 50 фактів недодержання або порушення:
- щодо наявності конфлікту інтересів та порушень законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів (розділ V Закону України «Про запобігання корупції») – 3 факти;
- в частині неподання або несвоєчасного подання електронних декларацій (розділ VII Закону України «Про запобігання корупції») – 18 фактів;
- правил етичної поведінки в органах ДПС – 29 фактів.
Упродовж 2024 року уповноваженим підрозділом ГУ ДПС забезпечено системне здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції і постійний контроль за дотриманням вимог антикорупційного законодавства, у тому числі розгляд повідомлень про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції». Так, упродовж звітного періоду працівниками уповноваженого підрозділу проведено 61 аналітично-перевірочний захід, у тому числі (перевірки, службові розслідування, участь у спільних перевірках за участю працівників уповноваженого підрозділу). Упродовж звітного періоду проведено розгляд 16 звернень про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» з боку службових осіб ГУ ДПС, у тому числі 2 звернення, які надійшли з органів прокуратури. Викладена у зверненнях інформація знайшла своє підтвердження у 3 випадках.
У 58 випадках інформовано керівництво ГУ ДПС про необхідність вжиття заходів реагування в межах компетенції.
За наслідками проведених перевірочних заходів 76 працівникам ГУ ДПС винесені офіційні попередження про недопущення протиправної поведінки, оформлено 34 розпорядчих документи щодо усунення причин та умов, які сприяють вчиненню правопорушень, пов’язаних із здійсненням службової діяльності.
За наслідками виявлених порушень за результатами проведених перевірочних заходів ініційовано проведення дисциплінарних проваджень стосовно 39 службових осіб ГУ ДПС. За результатами здійснених дисциплінарних проваджень 25 осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, зокрема: у вигляді оголошення догани – 24 особи, повідомлення про неповну посадову відповідність – 1 особа. 8 працівників ГУ ДПС депремійовано за результатами дисциплінарних проваджень.
Матеріали перевірок за ознаками кримінальних та адміністративних правопорушень у 26 випадках спрямовано в адресу правоохоронних органів для надання діям працівників ГУ ДПС правової оцінки.
Правоохоронними органами області стосовно 3 службових осіб ГУ ДПС складено 43 адміністративні протоколи щодо порушення вимог діючого антикорупційного законодавства. 2 осіб визнано винними у вчиненні адмінпорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП та ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. На них накладено на неї адміністративні стягнення у вигляді штрафів. Стосовно 1 особи судовим органом прийнято рішення про визнання її винною у вчиненні адмінпорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, проте її було звільнено від адміністративної відповідальності за малозначимістю правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Окрім цього, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», Порядку перевірки факту подання суб’єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 20.08.2021 № 539/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.10.2021 за № 1303/36925, та наказу ДПС України від 27.10.2023 року № 881 «Про забезпечення декларування в органах Державної податкової служби», для забезпечення належної організації процесу подання працівниками ГУ ДПС декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021-2023 роки, в ГУ ДПС видано наказ від 30.10.2023 № 525 «Про забезпечення декларування в ГУ ДПС у Тернопільській області» (далі – наказ ГУ ДПС № 525).
Відповідно до вимог пункту 2 наказу ГУ ДПС № 525 уповноваженим підрозділом ГУ ДПС забезпечено:
організацію та вжиття відповідно та у строки, встановлені наказом НАЗК №539/21, заходів із перевірки факту подання працівниками ГУ ДПС декларацій;
повідомлення НАЗК про встановлені факти неподання чи несвоєчасного подання декларацій працівниками ГУ ДПС;
інформування керівництва ГУ ДПС про кількість фактів неподання та несвоєчасного подання декларацій за 2021-2023 роки працівниками ГУ ДПС.
Також відповідно до вимог пункту 2 наказу ГУ ДПС № 525 уповноваженим підрозділом ГУ ДПС інформовано ДПС України про кількість фактів неподання та несвоєчасного подання декларацій за 2021-2023 роки суб'єктами декларування ГУ ДПС та повідомлень, направлених до Національного агентства з цього приводу, з наданням копій підтвердних документів.
До Національного агентства з питань запобігання корупції спрямовано 14 повідомлень про встановлені факти неподання або несвоєчасного подання електронних декларацій, у тому числі 13 повідомлень щодо осіб, які припиняють/припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Правоохоронними органами області стосовно 2 службових осіб ГУ ДПС (одна – колишня), складено 3 адміністративні протоколи про вчинення адмінправопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Їх визнано винними у вчиненні адмінпорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
На одну накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 гривень.
Одну особу звільнено від адміністративної відповідальності за малозначимістю правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
У Головному управлінні ДПС у Тернопільській області забезпечено умови для здійснення (подання) працівниками ГУ ДПС, а також іншими особами, повідомлень про порушення діючого антикорупційного законодавства, а також організовано роботу внутрішніх каналів подання таких повідомлень, роз’яснено про організацію розгляду повідомленої через такі канали інформації.
Роботу з повідомленнями про корупцію в ГУ ДПС організовано відповідно до наказу від 25.08.2021 № 633 «Про організацію роботи з повідомленнями про корупцію в ГУ ДПС у Тернопільській області» (із змінами).
Так, до Головного управління ДПС у Тернопільській області повідомлення про корупцію можуть надходити:
- через Єдиний портал повідомлень викривачів;
- через офіційний веб-сайт ГУ ДПС у Тернопільській області;
- з використанням засобів поштового зв’язку, на адресу: м. Тернопіль, вул. Білецька, 1;
- з використанням спеціальної скриньки для повідомлень про корупцію, яка знаходиться у внутрішній частині входу в адміністративне приміщення ГУ ДПС (поза межами відео спостереження);
- на електронну адресу сектору з питань запобігання та виявлення корупції ГУ ДПС у Тернопільській області tr.szk25@tax.gov.ua (крім звернень громадян та запитів на отримання публічної інформації);
- під час особистого прийому громадян керівництвом та безпосередньо із службовими особами сектору з питань запобігання та виявлення корупції ГУ ДПС у Тернопільській області (інформація про порядок запису на прийом, а також графік особистого прийому розміщуються на офіційному вебпорталі ДПС);
- у письмовому вигляді та/або засобами телефонного зв’язку через працівників сектору з питань запобігання та виявлення корупції ГУ ДПС у Тернопільській області (контактний телефон: 0352-43-46-19).
З метою доведення до широкого кола громадськості інформації щодо прийняття та розгляду повідомлень про корупцію в органах Державної податкової служби інформація про це неодноразово висвітлювалась на суб-сайті ГУ ДПС, публікувалась на сторінках соціальних мереж, ЗМІ та телебаченні у вигляді плинного рядка.
На виконання вимог розділу 5 Антикорупційної програми ДПС у звітному періоді 2024 року вжито заходів щодо перевірки інформації про наявність (відсутність) у осіб, яких було призначено відповідно до частини 5 статті 10 Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану», підприємств та корпоративних прав, які в обов’язковому порядку підлягають передачі в управління іншій особі з метою запобігання конфлікту інтересів.
Проведеним аналізом інформації, наявної в ІКП «Податковий блок» та в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно по працівниках, призначених за спрощеною процедурою, порушень не встановлено. Підприємства чи корпоративні права відповідно до статті 36 Закону України «Про запобігання корупції» у цієї категорії осіб відсутні.
Проведеними заходами фактів порушень антикорупційного законодавства в частині дотримання вимог статті 36 Закону України «Про запобігання корупції» не виявлено.
Упродовж 2024 року з метою отримання працівниками ГУ ДПС знань з антикорупційного законодавства із подальшим застосуванням їх у професійній діяльності проводилась роз`яснювальна робота, спрямована на інформування про доступні безкоштовні онлайн-курси з вивчення антикорупційного законодавства.
Зокрема, рекомендовано проходження курсів з підвищення кваліфікації державних службовців з антикорупційного законодавства за загальними професійними (2,4 кредити) та короткостроковими (0,67 кредитів) програмами за кошти Національного агентства України з питань державної служби.
У рамках надання індивідуальної методично-консультативної допомоги працівникам ГУ ДПС з метою належного виконання Індивідуальних програм професійного розвитку рекомендовано проходження безкоштовних онлайн курсів з антикорупційного законодавства на Порталі управління знаннями Національного агентства України з питань державної служби.