Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Хто має право не платити військовий збір: звільнення, пільги та винятки

, опубліковано 21 липня 2025 о 10:41

Податковий кодекс України містить низку положень, що передбачають звільнення окремих категорій фізичних осіб – підприємців та самозайнятих осіб від сплати військового збору за певних обставин.

Згідно з пунктом 16¹ підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, фізичні особи – підприємці, які працюють на спрощеній системі оподаткування (1-ша та 2-га група), звільняються від сплати військового збору, якщо їх податкова адреса знаходиться на територіях, де ведуться або велися бойові дії, або які були тимчасово окуповані рф. Пільга діє з першого числа місяця, коли почалися бойові дії, або настала окупація, до останнього числа місяця, в якому бойові дії або окупація завершилися. Якщо в цей період такі ФОП не сплачують єдиний податок і військовий збір, вони також звільняються від подання декларації платника єдиного податку.

Підставою для застосування звільнення є офіційний Перелік територій бойових дій або тимчасової окупації, затверджений наказом Мінрегіону України від 28.02.2025 № 376.

Крім того, підприємці першої та другої груп, які не мають найманих працівників, звільняються від сплати військового збору також під час щорічної відпустки (до одного календарного місяця) та на період хвороби, що триває не менше 30 календарних днів. У випадку хвороби потрібно надати витяг з Електронного реєстру листків непрацездатності.

Окрема категорія пільговиків – це самозайняті особи (ФОП або особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність), які були мобілізовані або залучені до військової служби за контрактом чи за розпорядженням у межах мобілізаційних заходів. Такі особи звільняються від сплати та подання звітності з податку на доходи, єдиного податку та військового збору з місяця мобілізації або укладення контракту (але не раніше 24.02.2022) і до останнього місяця, в якому відбулася демобілізація або звільнення з військової служби.

Також під час дії воєнного стану не оподатковуються військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення військовослужбовців, поліцейських, прикордонників, працівників СБУ, Нацгвардії, Служби зовнішньої розвідки, ДСНС, Держспецзв’язку, Управління держохорони та інших силових структур — на період їх безпосередньої участі в обороні держави.