Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

ФОП-фермер: хто може бути у 4-й групі єдиного податку

, опубліковано 19 травня 2025 о 10:36

Відповідно до Податкового кодексу України (п.п. «б» п.п. 4 п. 291.4 ст. 291), фізичні особи – підприємці можуть бути платниками єдиного податку 4-ї групи, якщо вони ведуть тільки фермерську діяльність і зареєстровані відповідно до Закону України «Про фермерське господарство» та відповідають таким вимогам:

- здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;

- провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;

- не використовують працю найманих осіб;

- членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім’ї у визначенні частини другої ст. 3 Сімейного кодексу України;

- площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше 0,5 гектара, але не більше 20 гектарів сукупно.

Разом з цим встановлено, що не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи:

  1. Господарства, де понад 50% доходу – це продаж декоративних рослин (окрім зрізаних квітів з власних угідь), реалізація диких тварин, птахів, хутра (крім хутрової сировини).
  2. Суб’єкти, які працюють за КВЕДами 01.47 – розведення свійської птиці, 01.49 – розведення перепелів і страусів, 10.12 – виробництво м’яса свійської птиці.
  3. Виробники підакцизної продукції, крім виноматеріалів та деяких видів вин і напоїв, виготовлених з власної сировини, а також виробників електроенергії з відновлювальних джерел енергії (якщо дохід від неї не перевищує 25% загального доходу).
  4. Платники, які мають податковий борг на 1 січня звітного року (крім боргу через форс-мажор).

Отож, ФОП може перейти на 4-ту групу єдиного податку, якщо він фермер, який працює на своїй землі з родиною, не має найманих працівників, не займається ризиковими або обмеженими видами діяльності та не має боргів перед податковим органом.