Нещодавно в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області в.о. начальника управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Тернопільській області Володимир Брудко під час сеансу «гаряча лінія» поспілкувався із додзвонювачами щодо справляння майнових податків. Адже жителі нашого краю почали отримувати повідомлення-рішення щодо сплати таких майнових платежів, як земельний податок, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Найактуальніші запитання прямого зв’язку та відповіді на них пропонуємо вашій увазі.
Запитання 1. Як підтвердити документально, що житлова нерухомість непридатна для проживання?
Володимир Брудко: Відповідно до норм Податкового кодексу України не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, житлова нерухомість непридатна для проживання, в тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради.
Тож власник об’єкта житлової нерухомості може підтвердити, що вона непридатна для проживання на підставі рішення органу місцевого самоврядування про використання непридатного для проживання жилого будинку (жилого приміщення) в інших цілях або про знесення цього будинку.
Запитання 2. Як оподатковується будівля сільськогосподарського товаровиробника, частка якої здається її власником в оренду?
Володимир Брудко: Податковим кодексом визначено, що не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 (далі – Класифікатор), та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Відтак сільськогосподарському товаровиробнику при здійсненні ним операцій з надання в оренду, лізинг, позичку частини будівлі, споруди, яка перебуває у його у власності та належить до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Класифікатора, буде здійснено обчислення податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за зазначеними у відповідних договорах оренди частинами будівель, споруд.
Запитання 3. Людина впродовж кількох місяців звітного року здавала об’єкт житлової нерухомості в оренду, чи застосовуватиметься пільга із сплати податку на нерухомість, оскільки власник належить до пільгової категорії?
Володимир Брудко: Якщо фізична особа – власник об’єкта житлової нерухомості протягом кількох місяців звітного року здавала об’єкт житлової нерухомості в оренду, пільга зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на такий об’єкт не застосовується, починаючи з того місяця, в якому фактично об’єкт здавався в оренду, та до кінця місяця, в якому припинено здачу в оренду такого об’єкта.
Для проведення звірки даних, зокрема, щодо об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку, права на користування пільгою зі сплати податку, фізична особа має право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою.
Запитання 4. Об’єкти незавершеного будівництва теж обкладаються податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?
Володимир Брудко: Ні, об’єкти незавершеного будівництва не визначені Податковим кодексом України як об’єкти оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Запитання 5. Упродовж року змінився власник будинку, як обчислюється податок на нерухоме майно у такому випадку?
Володимир Брудко: У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника – починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Запитання 6. Куди звертатися, якщо є сумніви щодо розмірів нарахованих податкових платежів?
Володимир Брудко: Громадяни, які є власники землі та нерухомості, мають можливість провести звірку щодо належних їм об’єктів оподаткування та наявної заборгованості зі сплати майнових податків у будь-який зручний час відповідно до графіка роботи ЦОП.
Для якісної звірки та спілкування з фахівцем ЦОП громадянам варто при собі мати документи, що посвідчують особу, та правовстановлюючі документи на належне майно.
Враховуючи особливості воєнного часу, сплату майнових податків перенесено лише для окремих груп. Оскільки на Тернопільщині не ведуться активні бойові дії, власникам землі та нерухомості варто своєчасно виконувати свої податкові зобов’язання.
Окрім відвідування Центру обслуговування платників, Державна податкова служба пропонує альтернативний варіант – звірку щодо розрахунків із бюджетом через Електронний кабінет (http://cabinet.tax.gov.ua). Щоб стати користувачем електронних сервісів ДПС треба отримати електронний цифровий підпис, зареєструватися на вебпорталі ДПС і в будь-який зручний час переглядати інформацію щодо нарахування та сплати податків з персонального комп’ютера чи ґаджета.