Головне управління ДПС
у Тернопільській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Перевірки, що дозволені під час війни

, опубліковано 20 червня 2022 о 10:44

З 27 травня 2022 року набрав чинності Закон України від 12 травня 2022 року №2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану».

Так, з урахуванням змін, поновлюються камеральні перевірки; документальні позапланові перевірки, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених п. п. 78.1.7 та 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПКУ, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями; фактичні перевірки.

Про особливості проведення податкових перевірок у час війни поспілкувався із додзвонювачами під час сеансу «гаряча лінія» начальник Головного управління ДПС у Тернопільській області Михайло Яцина.

Найцікавіші запитання та відповіді на них надаємо увазі читачів.

 

Запитання: Платник ПДВ. Чи податковий орган буде перевіряти податкові декларації з податку на додану вартість за періоди, що не підлягали перевірці у зв’язку з війною? Наприклад, за лютий та березень.

Михайло ЯЦИНА: Так, камеральні податкові перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість перевірятимуть на наступний день після 20 липня 2022 року за звітні податкові періоди – лютий, березень, квітень, травень 2022 року. Завершаться не пізніше 20 вересня 2022 року.

А за червень, липень 2022 року розпочнуть перевіряти на наступний день після 20 серпня 2022 року і триватимуть до 20 жовтня 2022 року.

 

Запитання: Головний бухгалтер, у зв’язку з воєнними діями, виїхав за кордон. Призначено нового бухгалтера, який хоче провести позапланову документальну перевірку. Подавши заяву для контролюючого органу буде підстава для проведення перевірки?

Михайло ЯЦИНА: Так, податковий орган на основі поданої заяви платника, призначить позапланову документальну перевірку.

 

Запитання: Проведення фактичних перевірок під час війни було без обмежень. На сьогодні зміни є, відповідно до прийнятих новацій?

Михайло ЯЦИНА: Так, відповідно до пункту 69.27 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, податкові органи здійснюють державний контроль (нагляд) та спостереження у сфері ціноутворення відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення».

Тобто розширено підстави проведення фактичних податкових перевірок. Наприклад, отримання від державних органів, органів місцевого самоврядування чи письмового звернення покупця інформації, що свідчить про можливі порушення платником податків законодавства про ціни й ціноутворення, буде підставою для фактичної перевірки.

 

Запитання: Чи призупинені строки давності?

Михайло ЯЦИНА: Так, за новою редакцією п. п. 69.9 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, крім:

- дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. п. 46.2 Податкового кодексу України, сплати податків та зборів платниками податків;

- строків проведення камеральних перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, визначення грошових зобов’язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення за результатами камеральних перевірок, нарахування пені;

- строків проведення фактичних та документальних позапланових  перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, додаткових документів та пояснень, визначення грошових зобов’язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення, адміністративного арешту майна за результатами фактичних перевірок. 

 

Запитання: З 17 березня 2022 року ставка ПДВ на операції з реалізації пального становить 7%. Чи можна скористатися бюджетним відшкодуванням з різниці у 13% між придбанням та реалізацією?

Михайло ЯЦИНА: Якщо у платника податку, який протягом року здійснював операції з постачання пального та нафтопродуктів, за результатами звітного періоду сума податку, визначена у податковій декларації з ПДВ, має відємне значення, то така сума податку не може бути задекларована (ні в поточному звітному періоді, ні в наступних звітних періодах) до бюджетного відшкодування, в тому числі в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ чи іншого податку, а підлягає виключно зарахуванню до складу податкового кредиту наступного звітного періоду та відобраєається виключно у рядку 20.3 податкової декларації з ПДВ.

 

Запитання: Первинні документи знищені. Які дії платника, коли загрожує перевірка?

Михайло ЯЦИНА: При втраті, пошкодженні або достроковому знищенні первинних документів платник податків зобов’язаний у п’ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Платник податків зобов’язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

При наданні платником податків повідомлення та неможливості проведення перевірки платника податків у зв’язку з втратою, пошкодженням або достроковим знищенням платником податків документів строки проведення таких перевірок (крім перевірок, визначених ст. 200 Податкового кодексу України) переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки у межах визначених, але на строк не більше ніж 120 днів.

Зауважу, що не відновлені документи або їх повторна втрата, пошкодження чи дострокове знищення, що відбулися після використання права на їх відновлення, вважається, що такі документи були відсутні у платника податків на час складення звітності або на час виконання ним вимог митного, валютного та іншого законодавства.

Це передбачено ст. 44 Податкового кодексу України. Однак зазначу що є виняток із положень статті 44, зокрема п. 69.28 ст. 69 Податкового кодексу України передбачено що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями росії, і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.