З 1 квітня 2022 року й до припинення або скасування воєнного стану на території України для фізичних осіб-підприємців діють особливі правила ведення бізнесу, які можуть відрізнятися залежно від категорії ФОПа.
Наприклад, підприємці 1 та 2 груп спрощеної системи оподаткування мають право не сплачувати єдиний податок та єдиний внесок за себе. На період дії воєнного стану ФОПи 3-ї групи (незалежно від доходу) можуть перейти на спрощену систему оподаткування в розмірі 2% від доходу. Щоб перейти на спрощену систему, потрібно подати відповідну заяву до органу контролю. Спрощене оподаткування почне діяти з наступного після подання заяви робочого дня. Також ФОП звільняється від відповідальності, за несвоєчасну сплату податків, зборів або подання звітності, передбаченої Податковим кодексом України, якщо виконає зобов’язання протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану. Пеня та штрафи, передбачені Законом України «Про ЄСВ», у період дії воєнного стану не застосовуються.
Тож про податкові новації та не тільки ФОПи можуть дізнатися на субсайті Головного управління ДПС у Тернопільській області (tr.tax.gov.ua) та соціальній мережі Facebook (facebook.com/tax.ternopil).
А сьогодні пропонуємо увазі відповіді на найголовніші моменти, що пов’язані з веденням бізнесу в період війни, які були обговорені під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія».
Запитання: Мій брат зараз воює в Збройних силах України на сході нашої держави. В минулому році він отримав в спадщину від сусідки, за якою він доглядав, невеликий житловий будинок в селі. Однак змоги подати декларацію в термін до 1 травня він не мав. Чи не будуть його штрафувати за таке порушення, адже терміни подання вже минули?
Петро ЯКИМЧУК: Як ви знаєте, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 на всій території України запроваджено воєнний стан.
Законом України від 24 березня 2022 року №2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» внесено відповідні зміни до Податкового кодексу України.
Так, визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема, щодо дотримання термінів слати податків та зборів, подання звітності, то платники податків звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану.
З урахуванням цього, інформую, що для громадян, які не мають можливості своєчасно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи, граничний термін подання звітності відтерміновується до трьох місяців, після закінчення війни.
Запитання: Наша благодійна організація хоче перерахувати адресну допомогу у вигляді грошових коштів безпосередньо військовослужбовцям ЗСУ. Чи потрібно оподатковувати вказані виплати?
Петро ЯКИМЧУК: Хочу зазначити, що Законом України від 15 березня 2022 року №2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема, підпункт 165.1.54 пункту 165.1. статті 165 доповнено новим підпунктом «в».
Зокрема, в ньому зазначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума (вартість) благодійної допомоги, виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками-фізичними особами, у порядку, визначеному Законом України від 05 липня 2012 року №5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації», протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану на користь:
учасників бойових дій – військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності в період дії воєнного, надзвичайного стану, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів;
працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються та беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей;
фізичних осіб, які мешкають на території населених пунктів, де проводяться бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах.
Зауважу, що для цілей цього підпункту до членів сімей учасників бойових дій та/або учасників масових акцій громадського протесту в Україні належать: дружина, чоловік, які не одружилися вдруге, батьки, дід та баба (якщо батьки померли), неповнолітні діти, повнолітні діти з інвалідністю.
Запитання: Чи застосовується ставка у розмірі 15% до суми перевищення доходу, отриманого підприємцем – платником єдиного податку третьої групи, який на період воєнного стану перебував на спрощеній системі з особливостями оподаткування, після автоматичного повернення на систему оподаткування, що застосовувалась до початку воєнного стану?
Петро ЯКИМЧУК: Дохід, отриманий фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи під час використання таким платником особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, оподатковується виключно за ставкою єдиного податку у розмірі 2 відс. доходу, визначеного відповідно до ст. 292 Податкового кодексу України. Тобто ставка у розмірі 15%, яка визначена п. 293.8 ст. 293 Податковим кодексом України, до вказаного доходу не застосовується.
Запитання: Приватний будинок розташований на території, де ведуться бойові дії. Чи треба сплачувати податок на нерухомість?
Петро ЯКИМЧУК: Тимчасово, на період з 01 березня 2022 року по 31 грудня року, у якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.
Запитання: Чи можна повернути помилково сплачені кошти через Електронний кабінет?
Петро ЯКИМЧУК: Для спрощення процедури повернення помилково та/або надміру сплачених платежів діє сервіс «Е-повернення».
Платники податків мають змогу у режимі 24/7 дистанційно подати заяву на повернення коштів через Електронний кабінет.
У головному меню Електронного кабінету необхідно в розділі «Заяви, запити для отримання інформації» із запропонованого переліку вибрати форму Заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені (J1302001 – для юридичних осіб або F1302001 – для фізичних осіб).
Після заповнення запропонованих реквізитів Заяви необхідно зберегти її, підписати та відправити територіальному органу ДПС.
Повернення помилково та/або надміру сплачених коштів можливо лише протягом 1095 днів від дати їх сплати та за умови відсутності у такого платника податкового боргу.
Під час використання сервісу «Е-повернення» повернення та/або перерахування платникам помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені здійснюється в найкоротші терміни.