Головне управління ДПС
у Тернопільській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Податковий борг: щоб не допустити опису майна

, опубліковано 17 серпня 2021 о 09:13

Проблема податкового боргу серед проблем, що пов’язані зі сплатою податків і зборів, відноситься до однієї з найгостріших. В Україні вона набула хронічного характеру і створює серйозні перешкоди для досягнення соціально-економічних цілей держави.

Як запевняють податківці області, що головна мета служби – не просто стягнути наявний податковий борг, а, насамперед, упередити його появу шляхом стимулювання платників податків до самостійної сплати зобов’язань. Саме у цьому напрямку сьогодні й працює служба.

– Ситуація: платник податків-фізична особа не сплатив нарахований податок згідно з отриманим податковим повідомленням-рішенням у встановлений термін. Чи податковий орган письмово повідомить такого платника про суму несплаченого податку?

Так, відповідно до статті 59 Податкового кодексу України коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Податкова вимога не надсилається (не вручається) якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто до 3060 гривень.

А яка інформація передбачена у податковій вимозі?

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

 

– Якщо у платника податків, крім несплаченого податку згідно з отриманим податковим повідомленням-рішенням, є ще борг, скажімо, згідно з самостійно поданою декларацією, чи податковий орган додатково письмово повідомляє про це платника податків?

Якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Врахуйте, якщо після направлення податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається.

Ми вже не одноразово говорили, як можна дізнатися платнику податків про стан розрахунків з бюджетом, нагадайте, будь ласка, ще раз.

Інформацію про наявність податкового боргу можна з’ясувати на електронних сервісах ДПС України «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», що розміщений на вебпорталі ДПС, або в «Електронному кабінеті платника», скориставшись електронним цифровим підписом. Також на вебпорталі ДПС України щомісяця розміщується така інформація.

– Які заходи вживає контролюючий орган до платника податків, який має податковий борг?

Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Також контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

– Конкретизуйте. Платник податків-фізична особа допустила податковий борг з податку на нерухоме майно чи з земельного податку. Хто і які заходи вживають щодо стягнення такого податкового боргу?

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України  орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку – фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.