Інтерв’ю з начальницею відділу адміністрування податку на прибуток, неприбуткових установ і організацій, спрощеної системи оподаткування та аналізу контрольованих операцій управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Тернопільській області Ольгою Кондратюк
Сьогодні мова йтиме про один із бюджетоформуючих податків – податок на прибуток підприємств. Мову будемо вести про зміни що діють, нюанси відображення окремих показників у звітності, тощо
Які зміни податкового законодавства щодо податку на прибуток запрацювали для платників податків у 2021 році?
У 2021 році починають діяти нові правила для податку на прибуток визначені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».
Так, платники податку на прибуток підприємств, у яких річний дохід за 2020 звітний рік не перевищує 40 мільйонів гривень застосовують у 2021 році річний податковий (звітний) період з податку на прибуток підприємств.
Хто із платників подає фінансову звітність разом з аудиторським звітом?
У цьому році платники податків вперше повинні подати річну фінансову звітність разом з аудиторським звітом у строк, не пізніше 10 червня, за підсумками 2020 року.
Це стосується платників податку на прибуток, які відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом.
У разі, якщо показники оприлюдненої разом з аудиторським звітом річної фінансової звітності зазнали змін порівняно з показниками фінансової звітності, що були подані разом із податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за 2020 рік, та такі зміни вплинули на показники такої річної декларації, платники подають уточнюючу декларацію до річної податкової декларації за 2020 рік у строк, не пізніше 10 червня 2021 року.
У який спосіб платники подають фінансову звітність разом з аудиторським звітом?
Фінансова звітність, звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), подаються в електронній формі з дотриманням вимог відповідних законів.
Чи враховуються суми штрафу та пені, нараховані платником податку при поданні уточнення за попередній податковий період, у складі витрат та чи здійснюється коригування сформованого фінансового результату до оподаткування на суми таких штрафів та пені?
Суми штрафу та пені, нараховані платником податку при самостійному виправленні помилок за попередній податковий період, визнаються витратами згідно із правилами бухгалтерського обліку при визначенні фінансового результату до оподаткування. При цьому на суму таких штрафів та пені податкова різниця для збільшення фінансового результату до оподаткування не виникає.
Чи може платник податку у звітному податковому періоді зменшити нараховану суму податку на прибуток, якщо довідка щодо застосування міжнародних договорів надається ним до контролюючого органу, підтверджує сплату податку за межами України у попередньому році?
Платник податку у звітному податковому періоді не має права на зменшення нарахованої суму податку на прибуток, якщо довідка, що надається ним до контролюючого органу, підтверджує сплату податку за межами України у попередньому звітному періоді.
Чи утримують та сплачують податок на доходи нерезидента неприбуткові організації при виплаті доходів на користь нерезидентів та який порядок відображення таких виплат у податковій звітності?
При виплаті доходу нерезиденту неприбутковою організацією на таку неприбуткову організацію покладено зобов’язання з утримання податку з доходів нерезидента, який перераховується до бюджету. Неприбуткові установи та організації, які утримують та вносять до бюджету податок на доходи нерезидентів, подають контролюючому органу разом зі Звітом про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств із заповненням рядка 23 додатка ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств. Інші ж показники та додатки Декларації не заповнюються.
Яка сума дивідендів відображається у додатку АВ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств: нарахована чи виплачена за вирахуванням утриманого податку на доходи фізичних осіб та військового збору?
У додатку АВ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств відображаються виплачені дивіденди в нарахованій сумі без вирахування утриманого податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Чи є зміни у декларуванні від'ємного значення об'єкта оподаткування?
Що стосується від'ємного значення об'єкта оподаткування платника податку, то право задекларувати суму збитків з попередніх років залишилось. Крім того, для платників - правонаступників передбачено зменшення фінансового результату податкового (звітного) періоду на суму збитків платника, що реорганізується.
Підприємство-єдинник з II кварталу переходить на сплату податку на прибуток. Як подати звытнысть?
Платники єдиного податку, які переходять на загальну систему оподаткування в середині року, сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації за річний податковий (звітний) період (як новостворені), який починається з дати переходу на загальну систему та закінчується 31 грудня такого року.
Отже, у разі переходу платником єдиного податку на загальну систему оподаткування в середині року такий платник податку подає Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за податковий (звітний) рік, який починається з дати переходу на загальну систему оподаткування та закінчується 31 грудня такого року.
Оскільки об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається на підставі фінансової звітності підприємства, то разом з Декларацією з податку на прибуток повинен подати фінансову звітність за період перебування на спрощеній системі оподаткування та за звітний рік (з 01 січня по 31 грудня такого року).
Яким чином можна отримати інформацію про банківські реквізити для сплати податку на прибуток до бюджету?
Отримати інформацію стосовно банківських реквізитів для сплати податку на прибуток платники мають можливість в меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету. При зверненні до зазначеного меню відображається зведена інформація станом на момент звернення, що містить інформацію по кожному виду платежу, зокрема, бюджетний рахунок на поточну дату.
Також інформація про реквізити рахунків, відкритих в органах Казначейства в розрізі адміністративно-територіальних одиниць України, оприлюднена на офіційному вебпорталі ДПС України в рубриці Головна/Бюджетні рахунки або на субсайті територіальних органів ДПС у Тернопільській області.
Поряд з цим платники податку на прибуток (у т. ч. новостворені) для отримання банківських реквізитів з метою сплати податку на прибуток можуть звернутися до органу ДПС за основним місцем обліку.
У ЗМІ є Повідомлення про проєкт наказу Міфіну щодо змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств. Розкажіть нашим слухачам детальніше.
Так, на офіційному вебпорталі Державної податкової служби України у підрозділі «Проєкти регуляторних актів» розділу «Діяльність» розміщено проєкт наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств».
Проєкт наказу підготовлено з урахуванням законодавчих змін, внесених до Податкового кодексу України протягом минулого року.
Наприклад, відображення у декларації інформації при здійснення діяльності нерезидентом на території України через постійне представництво. У додатку ПН щодо можливості відображення інформації про резидента, який є бенефіціарним отримувачем доходу із джерелом походження з України. Також є певні зміни у додатку РІ, АМ.
Зауваження та пропозиції до проєкту наказу від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються протягом одного місяця на адреси розробника у Департамент методології.