Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Податкові новації воєнного стану обговорили на «гарячій лінії» в Чорткові

опубліковано 22 липня 2022 о 10:08

У Чортківській ДПІ Головного управління ДПС у Тернопільській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо нарахування та сплати податків у час війни.

На запитання додзвонювачів відповідала заступник начальника Чортківської ДПІ ГУ ДПС в області Марія Ковбаснюк.

Найактуальніші питання пропонуємо вашій увазі.

Запитання 1. Які підстави для скасування реєстрації програмних РРО?

Марія Ковбаснюк. Відповідно до Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій передбачено, що реєстрацію ПРРО може бути скасовано автоматично фіскальним сервером. Повідомлення про скасування реєстрації ПРРО направляється суб’єкту господарювання засобами Електронного кабінету із зазначенням підстав. Зокрема, якщо:

– до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи або державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи –підприємця;

– щодо господарської одиниці, де використовується ПРРО, суб’єкт господарювання повідомив про такий об’єкт оподаткування контролюючий орган, як про закритий або такий, що не експлуатується суб’єктом господарювання (повідомлення за формою № 20- ОПП);

– щодо суб’єкта господарювання наявне судове рішення, що набрало законної сили, про ліквідацію у зв’язку з банкрутством або припинення, що не пов’язане з банкрутством, про визнання недійсними установчих документів;

– стосовно фізичної особи – підприємця наявні дані про те, що особа померла, оголошена померлою, визнана недієздатною або безвісно відсутньою, чи її цивільну дієздатність обмежено;

– суб’єкта господарювання знято з обліку в контролюючих органах у інших випадках, передбачених ст. 67 Податкового кодексу України та Законом України від 15 березня 2003 року № 755- IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Нагадаю, що реєстрація ПРРО діє до дати скасування реєстрації ПРРО, що здійснюється  шляхом виключення його з реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій та закриття фіскального номера, який не підлягає використанню надалі.

Запитання 2. Якщо фізична особа має у власності об’єкти нерухомості та виявила бажання задекларувати їх шляхом подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації, чи потрібно додавати до декларації документи або належним чином засвідчені їх копії, що підтверджують вартість об’єктів декларування?

Марія Ковбаснюк. У разі місцезнаходження  об’єктів нерухомості в Україні декларант за бажанням може до одноразової (спеціальної) добровільної декларації додати копії документів, що підтверджують вартість  об’єктів декларування.

Запитання 3. Яка застосовується відповідальність за видачу фіскального чека, в якому відсутній реквізит цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої ?

Марія Ковбаснюк. Хочу звернути увагу, що документ не є розрахунковим  у разі відсутності в ньому хоча б одного з обов’язкових реквізитів.

За порушення вимог до змісту розрахункових документів, а саме видачу фіскального  чека, в якому відсутній реквізит цифрового значення штрихового коду  марки акцизного податку на алкогольні напої, до суб’єкта господарювання  за рішенням контролюючого органу застосовуються фінансові санкції  у таких розмірах:

– вчинене вперше – 100 відс. вартості проданих з порушеннями, встановленими п.1 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування  та послуг” (далі – Закон), товарів (робіт,послуг);

– за кожне наступне вчинене порушення – 150 відс. вартості проданих з порушеннями, встановленими п.1 ст. 17 Закону, товарів  (робіт,послуг);

Також за порушення вимог Закону посадові особи та працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг притягуються контролюючими органами до адміністративної відповідальності.

Запитання 4. Яку звітність подавати, якщо суб’єкт господарювання – платник податку на прибуток перейшов на єдиний податок 2% не з квітня, а з травня, і яким чином звітувати після закінчення війни?

Марія Ковбаснюк. Звертаю увагу, що якщо платник податку на прибуток переходить на сплату єдиного податку з травня, він зобов’язаний подати декларацію з податку на прибуток підприємств за звітний період півріччя. У цій декларації будуть враховані наростаючим підсумком результати діяльності починаючи з 1 січня звітного року по дату переходу на єдиний податок у травні  та відповідно  платник повинен подати  у складі такої декларації фінансову звітність, складену за результатами діяльності  за цей період.

 У разі якщо платник, який протягом календарного року  перейшов на сплату єдиного податку  за ставкою 2 відсотки, у цьому ж році відновлює сплату податку на прибуток підприємств, то такий платник складає та подає  податкову декларацію  з податку на прибуток підприємств наростаючим підсумком з початку такого календарного року.

Якщо платник використовує у 2022 році річний звітний період, він подає першу податкову декларацію з податку на прибуток  підприємств  після відновлення сплати цього податку за підсумками звітного періоду – 2022 рік. В іншому випадку – у разі перебування платника у 2022 році на квартальному звітному періоді  і повернення такого платника на загальну систему оподаткування, наприклад, з третього кварталу, такий платник подає податкову декларацію з податку на прибуток підприємств після відновлення сплати цього податку  за підсумками 9 місяців 2022 року та за 2022 рік.

Запитання 5. Чи сплачують єдиноподатники ПДВ при імпорті?

Марія Ковбаснюк. Ні. Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються  від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту суб’єктами господарювання, які зареєстровані платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи, крім фізичних та юридичних осіб, які обрали ставку єдиного податку 3% та є платниками ПДВ.