Нещодавно за участю начальниці Гусятинської ДПІ Головного управління ДПС у Тернопільській області Ольги Біленької відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Новації податкового законодавства». Надаємо найбільш актуальні питання та відповіді на них.
Запитання. Чи обов’язково використовувати РРО підприємцю (фізособа – платник єдиного податку 2 групи), що займається виробництвом продукції, яку потім реалізовує за готівку?
Ольга Біленька. Пунктом 296.10 ст.296 Податкового кодексу України передбачено, що фізичні особи – підприємці, які є платниками єдиного податку другої і третьої груп, при здійсненні діяльності на ринках, при продажу товарів дрібно роздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, а також платники єдиного податку першої групи не застосовують реєстратори розрахункових операцій.
У всіх інших випадках платники єдиного податку другої і третьої груп зобов’язані застосовувати РРО.
Запитання. Чи передбачено застосування РРО фізичними особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність?
Ольга Біленька. Відповідно до преамбули Закону України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» дія цього Закону поширюється на усіх суб’єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Водночас встановлення норм щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
Тобто Закон №265/95-ВР не розповсюджується на фізичних осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність.
При цьому, нормами ст. 178 ПКУ визначено порядок оподаткування фізичних осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність, не передбачено обов’язкового застосування реєстратора розрахункових операцій при здійсненні готівкових та/або безготівкових розрахунків такими платниками податку.
Враховуючи наведене, фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, мають право не застосовувати реєстратори розрахункових операцій при здійсненні готівкових та /або безготівкових розрахунків.
Запитання. Як відкрити спеціальний рахунок в банку для одноразового (спеціального) добровільного декларування?
Ольга Біленька. Декларант відкриває в банку спеціальний рахунок та вносить на нього готівкові кошти, банківські метали через операційну касу банку за заявою на переказ готівки, а у реквізиті «Призначення платежу/зміст операції» зазначає «Добровільне декларування».
Після підтвердження джерел походження грошових коштів, банківських металів декларант має право перерахувати грошові кошти, банківські метали на власний поточний рахунок фізичної особи, відкритий в банку України; або зняти грошові кошти, банківські метали та закрити спеціальний рахунок; або подати в банк заяву та використовувати надалі цей рахунок як звичайний поточний рахунок фізичної особи, відкритий для власних потреб.
Декларант додатково до документів для відкриття спеціального рахунку подає анкету та заяву.
Банк вживає заходів щодо встановлення джерел походження коштів у національній та іноземних валютах, банківських металів у випадках, передбачених законодавством з питань фінансового моніторингу.
Запитання. Який термін сплати збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування та які застосовуються ставки?
Ольга Біленька. Сплата збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється декларантом протягом тридцяти календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.
У рамках амністії запропоновано ставки оподаткування доходів, які будуть задекларовані, а саме: 5% – загальна ставка; 9% – для закордонних активів та 2,5 % – для декларування активів у вигляді ОВДП. Як альтернативу платник податків може обрати ставку 6%, 11,5%, 3% відповідно із сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.
Запитання. Чи передбачені санкції за несплату або сплату в неповному обсязі суми збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування?
Ольга Біленька. У разі несплати або сплати в неповному обсязі суми збору, зазначеної в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації, у встановлений строк одноразова (спеціальна) добровільна декларація вважається неподаною та на декларанта не поширюються передбачені підрозділом 9-4 розділу XX Кодексу державні гарантії та звільнення від відповідальності.
Запитання. Кому із платників податків потрібно подавати щорічну декларацію про майновий стан і доходи ?
Ольга Біленька. Обов’язок подавати декларацію про майновий стан і доходи у платників податків виникає:
– при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як само зайняті особи);
до таких доходів належать, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичними особами; успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення тощо;
– під час отримання від податкових агентів доходів які не підлягають оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів належать, зокрема, операції з інвестиційними активами;
– при отриманні іноземних доходів;
– в інших випадках передбачених законодавством.
Подати декларацію можна за місцем своєї податкової адреси особисто або уповноваженою на це особою.