Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Під час годинного спілкування говорили про визначення податкових зобов’язань з ПДФО та військового збору

, опубліковано 06 березня 2025 о 10:13

Вже другий місять триває процес декларування доходів, отриманих фізичними особами у 2024 році. Саме до 1 травня окремі категорії фізичних осіб зобов’язані подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи й визначити податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору, та/або мають право подати податкову декларацію для отримання податкової знижки до кінця року.

У Головному управлінні ДПС у Тернопільській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» стосовно даної тематики. На запитання додзвонювачів відповідав начальник управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Тернопільській області Вододимир Брудко.

Найбільше цікавилися додзвонювачі щодо декларування спадщини та доходу від оренди майна. Зокрема, фахівець проінформував, що розмір податку на спадщину залежить від ступеня спорідненості між спадкодавцем і спадкоємцем.

Так, нульова ставка (0%) застосовується, якщо спадщину отримують члени першого та другого ступеня спорідненості (батьки, діти, дідусі, бабусі, брати, сестри). Такі спадкоємці звільнені від сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Ставка 5% діє для інших фізичних осіб, які отримують спадщину від громадян України. А ставка 18% передбачена для спадкоємців-нерезидентів (якщо спадщина отримана від резидента України).

Володимир Брудко пояснив, що доходи, отримані громадянами від оренди власного майна, також підлягають декларуванню. Якщо орендарем є фізична особа (яка не є самозайнятою особою), то особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету, є орендодавець. Відтак орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету. При цьому, сума отриманого доходу, нарахованого податкового зобов’язання та сплаченого протягом звітного податкового року податку за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи.

Багато додзвонювачів запитували про оподаткування доходів від репетиторства. Посадовець розповів, що репетиторство — це діяльність, яка підпадає під визначення отримання доходу від самозайнятої особи. Є кілька варіантів легалізації таких доходів:

- реєстрація як ФОП на загальній чи спрощеній системі оподаткування. При цьому,   спрощена система (єдиний податок) передбачає фіксовану ставку (до 20% від мінімальної зарплати) для ІІ групи та ставку 5% від обороту – для ІІІ групи платників єдиного податку;

- декларування доходів як фізична особа: у такому разі репетитор має подати податкову декларацію до 1 травня наступного року та сплатити 18% ПДФО + 1,5% військового збору (ставка військового збору 5%  застосовується до доходу, отриманого з 01.01.2025).

Під час годинного спілкування податківець підкреслив важливість своєчасного декларування доходів та закликав платників використовувати електронні сервіси ДПС для спрощення процесу подання декларації про майновий стан і доходи.