Головне управління ДПС нагадує, якщо підприємство вирішує виплатити дивіденди, воно має виконати певні податкові зобов’язання, передбачені Податковим кодексом України.
Зокрема, компанія, яка нараховує дивіденди своїм учасникам (акціонерам), за загальним правилом повинна сплатити авансовий внесок з податку на прибуток. Але є важливе виключення: якщо дивіденди виплачуються фізичним особам, то авансовий внесок не сплачується.
У такому випадку податки з дивідендів утримуються безпосередньо під час їх нарахування, за ставками, встановленими для доходів фізичних осіб. Крім того, ці доходи оподатковуються ще й військовим збором, оскільки включаються до загального оподатковуваного доходу.
Поширена помилка: сплата зайвого авансового внеску
На практиці трапляється, що підприємство помилково нараховує та сплачує авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів фізособам. Важливо знати, що повернути цю суму неможливо. Закон забороняє повертати такі авансові внески або зараховувати їх у рахунок інших податків.
Проте, якщо така помилка сталася, її можна врахувати в майбутніх нарахуваннях з податку на прибуток. Тобто сума зайво сплаченого авансового внеску з дивідендів може бути використана для зменшення податкових зобов’язань з податку на прибуток у наступних періодах.
Що робити платнику податку у разі помилки
Якщо авансовий внесок усе ж був помилково сплачений, платник повинен:
Як правильно вказувати призначення платежу
Під час сплати податків, зборів або авансових внесків обов’язково потрібно правильно заповнювати поле «Код виду сплати» в платіжному документі.
Коди бувають різні, наприклад:
Хоча авансовий внесок перераховується на той самий рахунок, що і податок на прибуток, важливо вказувати правильний код, інакше можуть виникнути труднощі з обліком платежу.
Підсумок