Нещодавно за участю начальника Борщівської ДПІ Головного управління ДПС у Тернопільській області Богдана Боднарука відбувся сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія” на тему: «Податкове законодавство у воєнний час».
Надаємо найбільш актуальні питання, які обговорено під час прямого спілкування.
Запитання 1. На підставі яких документів за звітні періоди лютий – травень 2022 року формують податковий кредит платники податків, що використовують касовий метод обліку ПДВ?
Богдан Боднарук. Підставою для формування податкового кредиту за звітні періоди лютий – травень 2022 року платниками, що використовують касовий метод, є документ, що підтверджує дату списання коштів із банківського рахунка платника ПДВ або дату надання інших видів компенсацій вартості поставлених (чи тих, що підлягають постачанню) йому товарів/ послуг.
Запитання 2. Чи зобов’язані фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, вести облік доходів і витрат?
Богдан Боднарук. Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат. При цьому такий облік може вестися як в паперовому, так і в електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет.
Щодо форми, за якою здійснюється такий облік, то саму форму та Порядок її ведення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 №261.
Зокрема, п.3 розд. ІІ Порядку встановлено, що форму обліку слід зберігати упродовж трьох років після закінчення звітного періоду, у якому здійснено останній запис.
За неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат передбачено відповідальність відповідно до ст.164 прим.1 Кодексу України про адміністративні порушення.
Запитання 3. Як оподатковуються доходи, отримані від продажу протягом року одного легкового автомобіля, одного мотоцикла або одного мопеда?
Богдан Боднарук. Доходи, отримані від продажу протягом року одного легкового автомобіля, одного мотоцикла або одного мопеда, не оподатковуються.
Нагадаю, що дохід, отриманий платником податку від продажу(обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля або мотоцикла чи мопеда, не підлягає оподаткуванню ПДФО і військовим збором.
Звертаю увагу, дохід від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля або мотоцикла чи мопеда, підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотки.
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля або мотоцикла чи мопеда або іншого транспортного засобу, підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотки.
Інформую, що дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, може бути зменшений на вартість такого об’єкта рухомого майна, що була задекларована особою як об’єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування), відповідно до підрозділу 94 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Запитання 4. За яких умов можливо повернути частину сплачених податків?
Богдан Боднарук. Громадяни мають право добровільно подати декларацію про майновий стан і доходи для застосування права на податкову знижку.
Податковим кодексом України визначено перелік умов, у разі дотримання яких у громадянина виникає таке право. А саме:
отримання доходу у вигляді заробітної плати. При цьому загальна сума податкової знижки не може перевищувати суми річної заробітної плати у поточному році;
витрати мають бути фактично здійснені та підтверджені документально (платіжними та розрахунковими документами квитанціями, фіскальними або товарними чеками прибутковими касовими ордерами тощо). Такі документи обов’язково мають містити інформацію про вартість товарів (робіт, послуг) та строк їх продажу (виконання, надання);
податкова знижка має бути надана виключно резиденту України, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має про це відмітку у паспорті;
скористатися правом на нарахування податкової знижки можна лише за наслідками звітного податкового року. Таке право не переноситься на наступний рік, якщо громадянин не скористався своїм правом у встановлений строк.
Запитання 4. Кому із платників податків потрібно подавати щорічну декларацію про майновий стан і доходи ?
Богдан Боднарук. Обов’язок подавати декларацію про майновий стан і доходи у платників податків виникає у таких випадках:
– при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи); до таких доходів належать, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичними особами; успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення тощо;
– під час отримання від податкових агентів доходів, які не підлягають оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів належать, зокрема, операції з інвестиційними активами;
– іноземні доходи;
– в інших випадках, передбачених законодавством.