Днями начальниця Монастириської ДПІ Головного управління ДПС у Тернопільській області Надія Керницька під час телефонного зв’язку «гаряча лінія» відповідала на запитання платників податків щодо змін в податковому законодавстві у 2022 році.
Надаємо увазі читачів найцікавішу підбірку запитань-відповідей на дану тематику.
Запитання. Чи потрібно подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію за об’єкти рухомого або нерухомого майна, які були отримані у спадок (подарунок) від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення?
Надія КЕРНИЦЬКА. Об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого або другого ступенів споріднення оподатковуються за нульовою ставкою.
Таким чином, якщо об’єкти рухомого або нерухомого майна були отримані у спадок (подарунок) від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення, то подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію платнику податків за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації не потрібно.
Запитання. Чи можна в сільській місцевості не застосовувати РРО?
Надія КЕРНИЦЬКА. Кабінет Міністрів України звільнив підприємців, які здійснюють роздрібну торгівлю сільській місцевості, від обов’язкового застосування реєстраторів розрахункових операцій. Втім, є дві умови. Згідно з рішенням, аби бути звільненим від використання РРО, підприємці в селах не повинні перевищувати граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій – 167 розмірів мінімальної заробітної плати (1 085 500 млн грн) та застосовувати Книгу обліку розрахункових операцій та Розрахункові квитанції. Водночас застосовувати РРО все ж потрібно буде при торгівлі підакцизними товарами (зокрема, спиртними напоями та тютюновими виробами).
Запитання. Кому не обов’язково подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи?
Надія КЕРНИЦЬКА. Обов'язок платника податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо він отримував доходи:
- від податкових агентів, які згідно з цим розділом не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом «Податок на доходи фізичних осіб» Податковий кодекс України;
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до розділу «Податок на доходи фізичних осіб» ПКУ не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений ПДФО відповідно до розділу «Податок на доходи фізичних осіб» ПКУ;
- у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено ПДФО відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ
Норми визначені п. 179.2 ст. 179 ПКУ.
Запитання. Чи потрібно виконувати додаткові налаштування в ПРРО, який встановлений на комп’ютер (планшет,телефон тощо), при здійсненні розрахункових операції із застосуванням електронних платіжних засобів?
Надія КЕРНИЦЬКА. Суб’єкту господарювання не потрібно виконувати додаткові налаштування в програмному реєстраторі розрахункових операцій, який встановлений на комп’ютер (планшет, телефон тощо), при здійсненні розрахункових операції із застосуванням електронних платіжних засобів. При проведенні таких розрахунків суб’єкту господарювання необхідно обрати тип оплати «Карткою».
Запитання. Реєстрація РРО. Що для цього потрібно?
Надія КЕРНИЦЬКА. Для реєстрації програмного реєстратора розрахункових операцій формується Заява про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою №1-ПРРО в електронній формі, яка подається за основним місцем суб’єкта господарювання, як платника податків до фіскального сервера Електронного кабінету або засобами телекомунікацій. У разі відсутності підстав для відмови у реєстрації, ПРРО реєструється шляхом присвоєння програмним забезпеченням фіскального сервера фіскального номера ПРРО із внесенням даних до Реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій.
Про реєстрацію ПРРО суб’єкту господарювання направляється інформація у другій квитанції фіскального номера ПРРО. Датою реєстрації ПРРО є дата формування фіскального номера ПРРО.
Запитання. Чи можна одноразову (спеціальну) добровільну декларацію подати повторно ?
Надія КЕРНИЦЬКА. У разі несплати або сплати в неповному обсязі суми збору, внаслідок чого Декларація одноразового (спеціального) добровільного декларування була визнана не поданою, декларант має право подати повторно таку Декларацію, оскільки підрозд. 94 розд. ХХ ПКУ не містить обмежень щодо подання повторної звітної Декларації.