У Підволочиській ДПІ Головного управління ДПС у Тернопільській області відбулася «гаряча лінія» щодо одноразового декларування активів фізичними особами. З метою інформування платників податків і громадськості щодо норм Закону України від 15 червня 2021 року № 1539-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету» на запитання платників відповідав начальник Підволочиської ДПІ ГУ ДПС у Тернопільській області Олег Нагірний.
Питання: Нагадайте, що таке одноразове (спеціальне) добровільне декларування?
Олег Нагірний: Одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою належних їй активів, розміщених на території України та/або за її межами, якщо такі активи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021 року.
Питання: Хто може скористатися податковою амністією?
Олег Нагірний: Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об’єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об’єкти декларування, і які є чи були платниками податків.
Питання: Які терміни проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування ?
Олег Нагірний: Одноразове (спеціальне) добровільне декларування проводиться з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року та передбачає сплату збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування.
Питання: Які юридичні наслідки неподання одноразової (спеціальної) декларації тими особами, хто має на це право?
Олег Нагірний: Одноразове (спеціальне) декларування, передбачене підрозділом 9-4 розділу XX Кодексу, є добровільним.
Питання: В якому випадку декларант зобов’язаний додавати до декларації документи або належним чином засвідчені їх копії, що підтверджують вартість об’єктів декларування?
Олег Нагірний: До одноразової (спеціальної) добровільної декларації декларант зобов’язаний додати копії документів, що підтверджують вартість об’єктів декларування, у разі: місцезнаходження (реєстрації) активу фізичної особи за межами України та/або у разі декларування валютних цінностей, розміщених на рахунках у банках в Україні, та у разі декларування прав грошової вимоги, визначених підпунктом «а» пункту 4 підрозділу 9-4 розділу ХХ Кодексу.
У разі місцезнаходження (реєстрації) інших активів фізичної особи в Україні декларант може додати копії документів, що підтверджують вартість об’єктів декларування.
Питання: У якому вигляді потрібно надавати декларацію?
Олег Нагірний: Одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається безпосередньо декларантом до контролюючого органу в електронній формі через приватну частину Електронного кабінету у розділі «Одноразова (спеціальна) добровільна декларація».