«Гаряча лінія» на тему «Особливості кампанії декларування доходів – 2021» відбулася у Підгаєцькій ДПІ Головного управління ДПС у Тернопільській області.
На запитання платників в телефонному режимі відповідала начальниця Підгаєцької ДПІ Головного управління ДПС у Тернопільській області Ольга Северин.
Найцікавіші питання та відповіді на них надаємо вашій увазі.
Питання: Що змінилося в порядку оподаткування нерухомого майна?
Ольга Северин: Як відомо, дохід від продажу (обміну) не частіше одного разу на рік житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, не оподатковують. Обов'язкова умова - перебування такого майна у власності платника податку понад три роки. Починаючи з 23.05.2020 р. до таких неоподаткованих доходів додали й ті, які отримано від продажу об'єктів незавершеного будівництва житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку.
Водночас уточнили, що дохід від продажу (обміну) об'єкта незавершеного будівництва оподатковують аналогічно як і об'єкти нерухомого майна. Йдеться про випадки оподаткування за ставкою 5% доходу від продажу протягом року більш як одного з об'єктів нерухомості.
Зазначимо, що як і у випадку із продажем рухомого майна, при продажі нерухомості податковими агентами виступатимуть не лише ФОП, а усі самозайняті особи, якщо вони будуть стороною договору купівлі-продажу, міни об'єкта нерухомого майна.
Питання: Чи є випадки звільнення від подання декларації про майновий стан і доходи по річному декларуванню?
Ольга Северин: Так є, відповідно до Податкового кодексу України, платники податку звільняються від обов’язку подання декларації про майновий стан і доходи у таких випадках:
а) незалежно від виду та суми отриманих доходів платниками податку, які:
- є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року;
- перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;
- перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;
- перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;
б) в інших випадках, визначених розд. IV ПКУ.
Також слід не забувати про те, що обов’язок платника податку з подання декларації вважається виконаним, якщо платник податку отримував доходи від податкових агентів, які згідно з розділу IV Кодексу не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу; лише від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділу IV Кодексу; від операцій продажу (обміну) майна, дарування в разі нотаріального посвідчення договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Кодексу; у вигляді об’єктів спадщини, які згідно з розділу IV Кодексу обкладаються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до ПКУ.
Питання: Я маю статус внутрішньо переміщеної особи, хочу скористатися правом на податкову знижку. Які документи слід подавати до контролюючого органу та який граничний строк?
Ольга Северин: Вам необхідно подати до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з вашими паспортними даними декларацію про майновий стан і доходи, до якої додати копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, договору оренди житла, платіжних документів, які підтверджують факт сплати оренди.
Ви вправі скористатися правом на податкову знижку на протязі усього 2021 року, тобто з 01.01.2021 по 31.12.2021 .
Питання: Як оподатковується продаж нерухомості нерезидентом?
Ольга Северин: Дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується згідно із Податковим кодексом в порядку, встановленому для резидентів, за ставками, визначеними в п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України (18%). Також такий дохід оподатковується військовим збором у розмірі 1,5 %.
Фізична особа зобов’язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації.
Дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, які перебувають у його власності менше трьох років, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується за ставками 18%.
Якщо об’єкт нерухомості, зазначений у п.172.1 ст.172 Податкового кодексу, перебуває у його власності більше трьох років, то дохід від продажу такої нерухомості не оподатковується.
Питання: Чи можу я скористатися правом на податкову знижку в 2021 році по платіжних документах, які оформлені у 2019 році у випадку, якщо я не скористався таким правом по 31 грудня 2020 року?
Ольга Северин: Слід зазначити, якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Отже, у 2021 році можна скористатися правом податкової знижки за наслідками 2020 року, а за наслідками 2019 року право на нарахування податкової знижки втрачається.